سبد محصولات

تا کنون این سوال برایتان پیش آمده است که پس از کشیدن دندان توسط دندانپزشک، چه اتفاقی برای دندانتان می افتد؟ وقتی دندان از دهان خارج میشود، دیگر جای خاصی ندارد. برخی روشهای دور انداختن دندان، هزینه دارد، برخی دیگر سود کمی برای دندانپزشک فراهم می آورد و برخی روشها کمی عجیب هستند.

پس از کشیدن دندان، چه اتفاقی برای دندانتان می افتد؟

سفر دندان پس از خارج شدن از بدن شما

وقتی دندان کشیده میشود، دندانپزشک معمولا آن را روی سینی کنار صندلی دندانپزشکی میگذارد. بسیاری از مردم فکر میکنند دندانی که خارج شده، به آخر راه رسیده است اما برای برخی، تازه اول راه است.

 1. سوزانده شدن همراه با پسماندهای بیمارستانی مطابق استاندارد پاتوژن خون بَرد OSHA، دندان کشیده شده باید در ظرف حاوی پسماندهای خطرناک قرار بگیرد. پس از آن دندان معمولا توسط شرکت مدیریت پسماندهای بیمارستانی برده میشود و سپس آنها را با سایر پسماندهای بیمارستانی میسوزانند. معمولا دندانی که هیچ فلزی به واسطه کارهای دندانپزشکی ندارد، برای سوزانده شدن به اجاق میرود. اگر دندان حاوی فلز باشد، احتمالا یکی از دو مسیر دیگر را طی میکند:
  • انتقال به مرکز بازیافت فلزات اگر دندان کشیده شده پر شدگی آمالگام داشته باشد، سوزاندن آن موجب آزاد شدن جیوه و وارد شدن این گاز سمی به اتمسفر میشود. به همین علت مقررات معمولا اجازه نمیدهند دندان حاوی آمالگام سوزانده شود بلکه باید به مرکز ویژه بازیافت منتقل شود تا آمالگام آن پیش از انهدام دندان، خارج شود.
  • انتقال به خریدار ضایعات فلزی دندانپزشکی صنعت ضایعات فلزی به خوبی شناخته شده نیست. اگر دندان شما ترمیم های آزمایشگاهی داشته باشد، دندانپزشک میتواند آنها را نگه داشته و به خریدار ضایعات دندانپزشکی بدهد تا فلز آن را ذوب کرده و آزمایش کند و وجه آن را به پزشک بپردازد.
 2. نگهداری توسط بیمار با این که برخی دندانپزشکان تمایلی به این کار ندارند اما هیچ مقرراتی وجود ندارد که مانع بازگرداندن دندان کشیده شده بیمار به وی شود و هیچ سازمانهای نظارتی ممانعتی برای این کار در نظر نگرفته است.
 3. استفاده برای اهداف آموزشی برخی از دندانها ممکن است به بیمارستان اهدا شوند. بسیاری از دندانپزشکان، دندان کشیده شده را نگه میدارند تا آن را برای آموزش استفاده کنند یا به دانشگاه اهدا کنند.
 4. استفاده برای اهداف پژوهشی برخی شرکتهای تحقیقاتی همیشه به دنبال بهترین روش پر شدگی و روکش برای دندان و یافتن راههایی برای مقاوم کردن دندان به پوسیدگی و مطالعه بر روی واکنش دندان به نیروهای مختلف و بسیاری از موارد دیگر هستند. برای بررسی و مطالعه مسائل مربوط به دندان، بهترین کار استفاده از دندان واقعی است.
 5. مزایده دندان این کم احتمال ترین مسیر یک دندانِ کشیده شده است و تنها در مواردی که بیمار فرد مشهوری باشد، چنین مسیری معنی پیدا میکند.
 6. نگهداری به عنوان نشان افتخار
  پینلس پارکر دندانپزشکی بود که حدود صد سال پیش زندگی میکرد. او زمانی 357 دندان را در یک روز کشید و آنها را به عنوان گردنبند به نخ کشید و دور گردن انداخت. همچنین ظرف بزرگی از دندانهایی داشت که طی سالها طبابت کشیده بود و آن را با خود به سخنرانیهای بهداشت دهان و دندان میبرد. این ظرف دندان در موزه تاریخ دندانپزشکی دانشگاه تمپل نگهداری میشود. اگر چه این کار امروزه نادر است اما برخی دندانپزشکها در برخی کشورها هنوز چنین کاری را انجام میدهند. تصویر پایین مربوط به دندانپزشک خیابانی در مراکش است که دندانهایی را که کشیده و دندانهای مصنوعی را که آماده کرده تا در دهان بیماران آینده خود بگذارد، به نمایش گذاشته است.
دندان،دندانپزشکی،آمالگام
ادامه مطالعه

سیستم پیشرفته تزریق گرم گوتا پرکا ريا، امکان پرکردن سه بعدی کامل را با سریعترین و با کیفیت ترین روش فراهم می کند. این سیستم روش latral را به vertical تغییر می دهد و تاثیر محسوس وروشنی بر نتیجه یک اندو موفق دارد

نکات مهم در استفاده از دستگاه آبچورا

نکات مهم در استفاده از دستگاه آبچورا

هندپیس تزریق کننده گوتا (Filling)

این بخش وظیفه ی پردازش کلیه فرامین ، کنترل ها و برنامه های عملکردی را بر عهده دارد که از نوع پرتابل با باطری داخلی می باشد. در مورد یونیت های پرتابل باید دقت کرد که وسیله برای اولین بار به مدت حداقل 12 ساعت شارژ اولیه شده تا تمامی سلول های باطری آن در حالت اکتیو قرار بگیرند.این کار تاثیر بسیار زیادی در طول عمر و عملکرد صحیح باطری دارد. در ضمن باید دقت کرد تا وسیله هر بار که به شارژر متصل می شود تا مادامی که شارژ آن تکمیل نشده از منبه تغذیه جدا نگردد و همچنین پس از شارژ کامل بلافاصله از منبع تغذیه جدا گردد. همواره باید از شارژرهای استاندارد دستگاه جهت شارژ یونیت استفاده شود در غیر این صورت امکان آسیب های بسیار جدی به قسمت های داخلی دستگاه وجود دارد. تمامی مدل های مختلف یونیت بر روی خود دکمه های عملکردی تحت قالب کیبورد دارند.برای محافظت هرچه بیشتر از این قسمت یونیت، باید دقت شود که به هیچ عنوان جهت تمیز کردن از مواد الکلی استفاده نگردد.برای تمیز کردن وسیله از مواد با میزان الکل و خوردندگی پایین استفاده کنید و به منظور رعایت مبحث استریلیزاسیون ، روکش های یک بار مصرف در هر بار استفاده از وسیله بسیار مفید خواهد بود. در مورد هندپیس هایی که مجهز به موتور تزریق کننده هستند باید در هر بار مصرف گوتا تا انتها تزریق شده و پس از تزریق کامل پیچ سرامیکی توسط Head packing driver از سر تزریق خارج شده و گوتای جدید در محل قرار داده شود. هندپیس را در حالتی که تازه خاموش شده و دارای گرما می باشد نظافت کنید .برای کانال های تزریق برس مخصوصی جهت تمیز کردن گوتاهای به جا مانده در جعبه دستگاه وجود دارد.پس از هر بار استفاده از برس آن را در محلول الکلیک قرار دهید. به ازای هر 5 دقیقه کارکرد متوالی هندپیس را به علت تولید حرارت بالا به مدت 15 دقیقه خاموش کنید.

هندپیس پاک کننده گوتا (Pack)

در مورد یونیت های پرتابل باید دقت کرد که وسیله برای اولین بار به مدت حداقل 12 ساعت شارژ اولیه شده تا تمامی سلول های باطری آن در حالت اکتیو قرار بگیرند.این کار تاثیر بسیار زیادی در طول عمر و عملکرد صحیح باطری دارد. در ضمن باید دقت کرد تا وسیله هر بار که به شارژر متصل می شود تا مادامی که شارژ آن تکمیل نشده از منبه تغذیه جدا نگردد و همچنین پس از شارژ کامل بلافاصله از منبع تغذیه جدا گردد. همواره باید از شارژرهای استاندارد دستگاه جهت شارژ یونیت استفاده شود در غیر این صورت امکان آسیب های بسیار جدی به قسمت های داخلی دستگاه وجود دارد. تمامی مدل های مختلف یونیت بر روی خود دکمه های عملکردی تحت قالب کیبورد دارند.برای محافظت هرچه بیشتر از این قسمت یونیت، باید دقت شود که به هیچ عنوان جهت تمیز کردن از مواد الکلی استفاده نگردد.برای تمیز کردن وسیله از مواد با میزان الکل و خوردندگی پایین استفاده کنید و به منظور رعایت مبحث استریلیزاسیون ، روکش های یک بار مصرف در هر بار استفاده از وسیله بسیار مفید خواهد بود.

پایه شارژر

این بخش در دستگاه های مختلف در اشکال متفاوت وجود دارد. پس از هر بار استفاده پایه شارژر را از منبع برق شهر جدا نمایید این کار تاثیر بسیار زیادی در طول عمر وسیله شما دارد.

آبچوراتور،هندپیس،گوتا،شارژر
ادامه مطالعه

این دستورالعمل بدین جهت تهیه شده است که سوالات شما را در رابطه با جراحی که لحظاتی پیش برایتان انجام گرفته پاسخگو باشد. خواهشمند است آن را به دقت مطالعه نمایید. تجربه به ما نشان داده است که این دستورالعمل برای بیماران مفید بوده است.

دستورات بعد از عمل جراحی لثه

دستورات بعد از عمل جراحی لثه

 1. دقت شود که حداقل تا 3 ساعت بعد از عمل جراحی، از خوردن،آشامیدن،فعالیت و شست و شوی دهان به طور کلی خودداری شده و حتی المقدور، دهان بسته نگه داشته شود.
 2. از سیگار کشیدن بالاخص در شب اول، احتراز کنید. گرمای سیگار ممکن است سبب خونریزی شده و همچنین باعث تحرک زخم شده، ترمیم را به تاخیر اندازد. (اگر امکان دارد از این فرصت استفاده کرده،کلا سیگار را ترک کنید.)
 3. پس از مدت کوتاهی بی حسی از بین رفته و درد مختصری در ناحیه احساس خواهید نمود. در صورتی که درد برای شما آزار دهنده و ایجاد ناراحتی نماید، بلافاصله از یک یا دو تا قرص مسکن که تجویز شده استفاده نموده و در صورت ادامه درد ،این عمل را هر چهار تا هشت ساعت، تکرار نمایید.
 4. دارو یا داروهای تجویز شده را مطابق دستور، مصرف نمایید.
 5. خمیر جراحی قرار داده شده در ناحیه پس از چند ساعت، نسبتا سخت شده و به عنوان پانسمان عمل می نماید. این خمیر محل زخم را از عوامل تحریکی حفظ نموده، درد را کاهش می دهد و در ترمیم زخم موثر می باشد.
  همچنین از تجمع مواد غذایی، آسیب به ناحیه جراحی و باز شدن بخیه ها، جلوگیری می کند. لذا در ظرف چند ساعت اول، از تماس مکرر زبان با خمیر جراحی و یا از مکیدن ناحیه جراحی شده خوددرای نمایید.
 6. شما به زودی به خمیر قرار داده شده در ناحیه جراحی عادت خواهید کرد. برای راحتی خودتان بهتر است که خمیر جراحی، در محل باقی بماند و سعی نکنید که آن را بردارید. خمیر قرار داده شده در ناحیه جراحی تا زمان برداشتن بخیه ها باقی خواهد ماند. امکان دارد قشمت هایی از خمیر جراحی در ظرف این مدت، جدا شود که در صورت عدم ایجاد ناراحتی برای شما اهمیتی ندارد اما در صورت جدا شدن تمام یا قسمتی از خمیر که باعث ایجاد ناراحتی برای شما گردد، حتما با ما تماس بگیرید.
 7. در صورتی که از خمیر جراحی در دهان شما استفاده نشده باشد، بعد از دو روز به ارامی، ناحیه عمل شده را مسواک کرده و نیز با گاز مرطوب با ملایمت تمیز نمایید.
 8. سعی نمایید در 24 ساعت اول پس از عمل جراحی، ار خوردن اغذیه سفت و داغ پرهیز نمایید و حتی الامکان غذاذهای نرم و روان نظیر شیر،سوپ، فرنی به صورت سرد، همچنین کمپوت و نظایر آن استفاده نمایید و بعد از این مدت می توانید به طور عادی از غذاهای مختلف استفاده کنید. اما بهتر است در طول هفته پس از عمل, در قسمت جراحی شده، از مصرف غذاهای سفت و سوزاننده(غذاهای تند ادویه دار)، میوه جات ترش یا آب میوه ترش و نوشابه های الکلی(اقلیت های مذهبی) خودداری نمایید.
 9. چون قادر به مسواک زدن ناحیه عمل شده نخواهید بود میتوانید به منظور احساس بهتر و جلوگیری از تجمع میکروب ها و بوی بد دهان از نصف قاشق چای خوری نمک در یک لیوان آب جوشیده ی ولرم استفاده کرده و یا از سرم های شست و شو که به صورت آماده در داروخانه ها به فروش میرسد، تهیه نموده و هر چند ساعت یکبار دهان شویه نمایید.
  توجه داشته باشید که انجام دهان شویه بایستی از 24 ساعت پس از جراحی شروع شود. ضمنا به جای استفاده از سرم های شست و شو می توانید از دهان شویه هایی که برای تان تجویز شده است طبق دستور استفاده نمایید.
 10. برای تمیز کردن دندان ها، از روشی که به شما آموزش داده شده ، استفاده کنید. بعد از این که خمیر جراحی از محل زخم برداشته شد، ان جا را مسواک بزنید، منتها ملایم باشد. ممکن است خونریزی از ناحیه عمل شده، بعد از عمل جراحی دیه شود ولی نگران نباشید به زودی قطع خواهد شد و این خونریزی نبایستی باعث قطع اجرای دقیق بهداشت دهان شما شود.
 11. می توانید به فعالیت روزمره خود به شرط احتیاط ادامه دهید. اما حتی الامکان در سه روز اول پس از جراحی، از فعالیت های جسمی و روحی سنگین، از ورزش های سنگین(تنیس،گلف،اسکی و ..)حمام آفتاب،شنان،سونا و حتی المکان در 24 ساعت اول، از حمام کردن خوددرای نمایید.
 12. بعد از اتمام عمل جراحی به علت ورود خونابه، بزاق شما صورتی رنگ می شود و این حالت، چهار تا پنج ساعت ممکن است دوام داشته باشد. این امر در ناحیه جراحی کاملا طبیعی است و خود به خود برطرف خواهد شد. در صورتی که خنریزی قابل ملاحظه باشد قطعه گازی استریل یا پنبه را به شکل U فرم داده و در سرم نمکی سرد غوطه ور نموده و یا دو انگشت شصت و نشانه دو طرف لبه زخم یا خمیر جراحی در ناحیه خنریزی دهنده با فشار ملایم و یکنواخت و به مدت 20-10 دقیقه ثابت نگه دارید و دقت کنید که گاز یا پنبه را قبل از این مدت جهت بازدید و کنترل محل خنریزی اصلا از روی موضع برندارید و اگر در پایان این مدت باز خنریزی قطع نگردید با ما تماس بگیرید. ضمنا از شستن دهان و استفاده از هرگونه دهان شویه جهت بندآوردن خنریزی احتراز نمایید.
 13. مختصری تورم در ناحیه جراحی شده طبیعی تلقی می شود و معمولا در چنین مواردی میزان آماس و ورم، تا روز سوم به حداکثر خود رسیده و سپس رو به کاهش می گذارد. دهان شویه با محلول آب نمک ولرم از شدت تورم می کاهد.
  ضمنا کمپرس آب سرد و ترجیحا استفاده از کمپرس کیسه یخ به صورت موضعی بلافاصله بعد از جراحی، نیز به بر طرف نمودن این حالت، کمک می نماید.(کیسه یخ را به مدت 5 دقیقه روی پوست ناحیه جراحی شده، نگه داشته و این عمل با فواصل 15 دقیقه تا حداکثر 2 ساعت تکرار شود.)
 14. انجام دستورات بهداشتی نظیر مسواک زدن و کشیدن نخ دندان در قسمت هایی از دهان که جراحی نشده است، مطابق آن چه به شما آموزش داده شده، انجام پذیرد. اما نحوه تمیز نمودن نواحی جراحی شده بدین صورت است که در طول مدتی که خمیر جراحی در این نواحی وجود دارد، بعد از صرف هر غذا، باقیمانده های غذایی را با استفاده از مسواک نرم و یا یک تکه گاز مرطوب و یا دهان شویه کردن با آب نمک رقیق با ملایمت از روی ناحیه، تمیز نمایید و ضمنا از 24 ساعت از بداشتن خمیر جراحی و بخیه ها، میتوانید با استفاده از مسواک کاملا نرم و به طور ملایم طبق دستور، دندان ها را مسواک کنید و از چند روز پس از آن نیز از نخ دندان و مسواک بین دندانی (پراکسی براش) با رعایت احتیاط استفاده نمایید.
 15. معمولا پس از برداشتن خمیر جراحی و بخیه ها، احتمال دارد دندان ها نسبت به آب و غذا به خصوص نوع سرد، حساس شده و یا اندکی، بر لقی آن ها افزوده شده یاشد که این امر طبیعی است و به تدریجح کاهش می باید.
 16. ممکن است بعد از عمل جراحی کمی احساس ضعف و سستی و حتی تب و لرز نمایید. از داروهایی که برای شما تجویز شده است، استفاده نمایید.
 17. با هر مشکل خاص دیگری که روبرو شدید با ما تماس گرفته و یا در ویزیت های بعدی ما را مطلع نمایید.
 18. ضمنا بعد از اتمام عمل جراحی تمام دهان و خاتمه کار، یک ماه بعد جهت کنترل و چکاپ مراجعه فرمایید و سپس طبق یک برنامه منظم و مرتب که به شما گفته می شود، هر سه ماه یکبار جهت چکاپ و ارزیابی شرایط لثه و دندان ها به مطلب یا محلی که جراحی شده اید مراجعه نمایید.
 19. رعایت دقیق دستورات بهداشتی از اهمیت ویژه ایی برخوردار است و لذا جهت بقاء سلامتی حاصل شده، همکاری و همیاری نزدیک و صمیمانه شما لازمست، به عبارت دیگر درمان انجام شده کافی نیست بلکه نگهداری سلامتی به دست آمده یا رعایت دقیق شما، بسیار مهم است.
 20. – در پایان متذکر می گردد که برای انجام جراحی لثه و موفقیت این درمان، رعایت بهداشت چه قبل از انجام درمان جراحی و چه بعد از آن، از اصول است. در صورت عدم رعایت بهداشت، احتمال برگشت و عود مجدد بیماری های لثه حتی در مدت کوتاهی پس از جراحی وجود خواهد داشت.
ادامه مطالعه

فایل های روتاریاز کاربردی ترین ابزارهای دندانپزشکی اندودنتیکس هستند.آلیاژ نیکل – تیتانیوم برای اولین بار با کاربرد نظامی ساخته و استفاده شد.با معرفی فایل های NiTi در دودهه گذشته به دندانپزشکی معاصر، دندانپزشکان بسیاری به سراغ این فایل ها رفته اند و از مزایایی استفاده از این فایل ها مانند آماده سازی بیشتر کانال در زمان کمتر، بهره مند شده اند.

چه کنیم فایل های روتاری نشکنند؟

چه کنیم فایل های روتاری نشکنند؟

فایل های روتاریاز کاربردی ترین ابزارهای دندانپزشکی اندودنتیکس هستند.آلیاژ نیکل – تیتانیوم برای اولین بار با کاربرد نظامی ساخته و استفاده شد.با معرفی فایل های NiTi در دودهه گذشته به دندانپزشکی معاصر، دندانپزشکان بسیاری به سراغ این فایل ها رفته اند و از مزایایی استفاده از این فایل ها مانند آماده سازی بیشتر کانال در زمان کمتر، بهره مند شده اند. استفاده از این ابزارها،البته به مهارت و تجربه نیاز دارد و پیش از آن البته، دانستن دانش و مهارت درمان اندورا می طلبد. در این مطلب به توضیح برخی از مواردی می پردازیم که با آگاهی از آن ها احتمال شکستن فایل های روتاری را کاهش می دهید. پیش زمینه بهره مندی از این مطلب این است که شما با فایل های روتاری قبلا کار کرده باشید، با مفاهیمی مثل تورگ، cyclic fatigue ،سرعت سایر اصطلاحات و قوانین مکانیکال استفاده از فایل های روتاری به طور علمی یا تجربی آشنا باشید.

فایل های روتاری چرا می شکنند؟

ساده ترین علت شکستن فایل های روتاری افزایش تورگ ( گشتاور) است . (گشتاور یک کمیت فیزیکی در حرکت چرخشی است که به بزرگی نیرو و مسیر و مکان اثر نیرو بستگی دارد، گشتاور نسبی است و نسبت به یک نقطه سنجیده می شود). حال چه می شود که گشتاور افزایش پیدا می کند؟ مهم ترین دلیل افزایش تورگ(گشتاور) فشار زیاد است.نباید به فایل روتاری فشار بیش از حدی وارد شود.گفته شده است که فشاری که باید برای نگه داشتن یک فایل روتاری در داخل کانال باید اعمال شود ،به اندازه فشاری باید باشد که به نوک یک مداد تیز برای نوشتن وارد می شود! گشتاور ( تورگ) بالا باعث تغییر شکل فایل ها می شود و به محض مشاهده این تغییر شکل باید عطای آن فایل را به لقایش بخشید! چون به زودی زود می شکند! تورگ مورد نیاز فایل های روتاری با هم متفاوت است. ولی آناتومی کانال هم عامل بسیار تعیین کننده در احتمال شکستن فایل متعاقب تورگ های مختلف است.هر موقع احساس کردید به فایلتان دارد فشار زیادی وارد می شود، سریع آن را با یک فایل با تیپر کمتر ( بیشتر در کراون داون) یا سایز کوچکتر ( بیشتر در استپ بک ) عوض کنید.

سرعت (Rpm) استفاده از فایل های روتاری مختلف با هم ممکن است متفاوت باشد.توجه کنید فایل های با سرعت بالا را تعداد دفعات کمتری می توان استفاده کرد. در عین حال که آماده سازی بهتر و حس لمس بهتری با فایل های سریع تر دارید. موتورهای روتاریبه دلیل کنترل دقیق تر تورگ و سرعت و خاصیت برگشت معکوس اتوماتیک ( اتوریورس) در کاهش حوادث فایل های روتاری و افزایش عمر و کارایی آن ها می توانند احتمالا تاثرگذار باشند.

در چه آناتومی هایی فایل های روتاری را با ترس و لرز استفاده کنیم؟

 1. کانال های باریک و کلسیفیه، هم cyclic fatigue هم تورگ بالایی ایجاد می کنند و احتمال جدا شدن فایل در آن ها بیشتر است.در کانال های باریک حتما ایجاد مسیر اولیه را با فایل دستی در نظر داشته باشید.
 2. کانال های با Curve شدید ، قتلگاه فایل های روتاری هستند! در کروهای ملایم ریشه های بلند هم فشار مضاعفی به فایل های شما وارد می شود.در این موارد به صلاح است که آماده سازی را دستی انجام دهید.ضمنا در نظر باشید که بعد از استفاده موفقیت آمیز از فایل روتاری در این کانال ها، آن را مستعمل به حساب آورید، چون استرس زیادی به آن وارد شده و در استفاده بعدی مستعد جدا شدن است.
 3. کانال های Merging ( با هم یکی شونده) یا کانال های از هم جدا شونده و پیچیده ( تایپ دو ، سه و پنج تا هشت ورتوچی) کاندیدای آماده سازی با روتاری نیستند! مخصوصا در تایپ دو ورتوچی که شایع هم هست، در محل جانکشن دو کانال احتمال بسیار بالای جدا شدن فایل روتاری وجود دارد.
 4. در کانال های خیلی بلند فایل روتاری را با احتیاد استفاده کنید.تورگ در این کانال های به علت سطح بالای تماس خیلی بالاست و جدا شدن فایل ر این کانال ها اغلب غیرقابل جبران است.
 5. دندان های با آپکس باز را با روتاری آماده سازی نکنید. با توجه به خاصیت مکش (screw in) بسیاری از فایل های موجود در بازار، کنترل طول با فایل های دستی مطمئن تر است.

لوبریکنت ها …آری یا نه؟

در برخی کتاب ها به احتمال افزایش گشتاور و متعاقب آن استرس وارده بیشتر به فایل روتاری، با برخی لوبریکنت ها ( مانند Rc prep) اشاره شده است. اما آنچه که در “راهنمای انجمن اندودنتیست ها ی امریکا برای استفاده از فایل های روتاری ” قید شده ، استفاده از لوبریکنت هایی مانند Glyde و Rc prep را مجاز دانسته است . ولی به طور کلی نباید داخل کانال خشک از فایل روتاری استفاده کرد و شست و شو ی متناوب به همراه استفاده از فایل های کوچکتر دستی در فواصل استفاده از فایل های روتاری را مد نظر قرار داد.

توصیه های کلی برای پیشگیری از جداشدن فایل های روتاری:

انتخاب فایل NiTi از اهمیت بالایی برخوردار است. هرگز از مارک های ناشناخته، کپی ها و اجناس نامرغوب استفاده نکنید. توصیه های فروشنده ها را هم هرگز جدی نگیرید! شما قرار است در قبال شکستن فایل داخل کانال اعصابتان خرد شود، درمانتان شکست بخورد و پاسخگو باشید و نه آن ها! وظیفه فروشنده ها صرفا فروش کالا به شما می باشد!

رعایت اصول اولیه و پایه ای اندو بسیار اهمیت دارد. حفره دسترسی مناسب کلید مهم کاهش حوادث حین کار است.

پیش آماده سازی، شست و شو و لوبریکنت،بررسی چشمی اعوجاج و تغییرات فایل ها،توالی صحیح فایل ها، استفاده از روش هیبرید( دستی و روتاری) و پاکسازی دبری های فایل و کاربرد طبق دستور شرکت سازنده، استفاده در نهایت ملایمت و بدون نیروی اضافی، اخذ گرافی پیش از کار و آنالیز آناتومی کانال ها می تواند در پیشگیری از جدا شدن فایل های روتاری بسیار موثر باشد و حوادث احتمالی را –که اجتناب پذیر هستند- به حداقل برساند.

منبع: دکتر علی مرسلی

ادامه مطالعه

کامپوزیت EsFlow ، مناسب برای ترمیم حفره های کلاس 1 تا 3 و کلاس عمقی قابل استفاده در ارتودنسی دارای مقاومت و پولیش پذیری بالا با خاصیت افت پلیمریزاسیون اندک و ضریب ارتجاعی مشابه عاج دندان

ارتقاء رتبه کامپوزیت EsFlow

شرکت آزاد تجارت پارس ، نماینده انحصاری شرکت کره ای اسپیدنت، مفتخر است که اعلام کند محصول این شرکت با نام کامپوزیت EsFlow ،موفق به کسب رتبه 4 باید تایید کیفیت 95 درصد توسط دنتال ادوایزر شده است و این رتبه مشابه و هم تراز Filtek Bulkfil flow تولید شرکت 3M ESP ، می باشد. فروش این محصول به خاطر کیفیت بالا در سال 2017 سه برابر شده است و این امر نشان دهنده استقبال زیاد مصرف کنندگان از کیفیت این محصول می دهد.

برای مشاهده میتوانید به لینک زیر رجوع کنید:

https://www.dentaladvisor.com/evaluations/esflow/

ادامه مطالعه

بدون نیاز به دندانپزشک دندان پر کنید !
دندان ها از چهار لایه تشکیل شده اند که اسید دهان می تواند به این لایه‌‌ها آسیب برساند و با از بین رفتن لایه ها حفره در دندان‌ها ایجاد می‌شود.

برخی علائم نشان دهنده آن است که دندان های شما در حال پوسیدگی است. این علائم شامل ایجاد لکه هایی با تغییر رنگ بر روی دندان، درد دندان هنگام غذا خوردن، درد دندان و حساسیت به مواد غذایی داغ یا سرد است . همه این علائم با پر کردن حفره‌های دندان از بین می روند.

به تازگی یک تحقیق در خصوص راه جدید پرکردن دندان در ژاپن انجام شده است که در این پژوهش با چسباندن ماده ای شبیه مینای دندان به راحتی میتوان حفره دندان را پر کرد.

در این پژوهش نشان داده شد که حفره های پر شده با این ماده به استحکام و پایداری دندان های پر شده با همتایان فلزی این ماده است. با استفاده از این خمیر، می توان حفره های دندانی را بدون نیاز به خالی کردن دندان با دستگاه های دندانپزشکی پر کنیم. با این کار از گسترش پوسیدگی می توان جلوگیری کرد.

این خمیر از پراکسید اسید و هیدروژن ساخته شده است و اگر به درستی استفاده نشود موجب التهاب لثه خواهد شد به همین دلیل برای استفاده بهتر است با یک دندانپزشک مشورت کنید.

این محصول از سال آینده به دندانپزشکان ارائه خواهد شد تا آن را برای بیماران خود تجویز کنند. این خمیر در کمتر از ۲۰ دقیقه بر روی حفره های دندان اثر خواهد کرد .

ادامه مطالعه

سومین سمپوزیوم انجمن اندودانتیستهای ایران – اصفهان، آذر ۹۶
با یاری ایزد منان سومین سمپوزیم بین المللی انجمن اندودانتیست های ایران و اولین همایش جامع انجمن اندودانتیست های ایران شعبه استان اصفهان از تاریخ 14 لغایت 17 آذر ماه 1396 در شهر زیبا و تاریخی اصفهان برگزار می گردد . این دو گردهمایی بازتابی از پیشرفت و توسعه علم اندودانتیکس در قرن بیست و یکم را در محیطی خلاق ارائه میدهد و محل مناسبی را برای طیف گسترده ای از دندانپزشکان متخصص و عمومی و همچنین دستیاران و دانشجویان دندانپزشکی و شرکت های تجهیزات و مواد دندانپزشکی فراهم می آورد. برگزار کنندگان تمام همت وتلاش خود را جهت برنامه ریزی جامع و در عین حال متمرکز به کار بسته اند. برنامه های علمی شامل سخنرانی های کاربردی توسط دانشمندان برجسته داخلی و خارجی، پانل های پرسش و پاسخ ، کارگاه های آموزشی متعدد، ارائه پوستر و نمایشگاه تجهیزات و مواد دندانپزشکی و همچنین امکان بازدید از اماکن دیدنی و تاریخی شهر زیبای اصفهان برای همکاران ارجمند مهیا می باشد. در این سمپوزیوم و همایش که به همت انجمن اندودانتیست های ایران شعبه استان اصفهان و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار میگردد، اعضای هیئت علمی از تمامی دانشگاه های علوم پزشکی کشور، مراکز تحقیقاتی وابسته و سازمان های ذیربط، دانشگاه ملی سئول و اعضای کنفدراسیون اندودانتیست های آسیا و اقیانوسیه مشارکت فعال دارند. به امید دیدار شما در سومین سمپوزیم بین المللی انجمن اندودانتیست های ایران و اولین همایش جامع انجمن اندودانتیست های ایران شعبه استان اصفهان. دکتر عباسعلی خادمی -رییس ، دکتر مسعود ساعتچی -دبیر

ادامه مطالعه

رئیس اداره واردات تجهیزات و مواد دندان‌پزشکی سازمان غذا و دارو خبر داد: عدم ارائه مجوز به هندپیس‌های Low و High Speed دندان‌پزشکی که از سیستم Borden استفاده می‌کنند

عدم ارائه مجوز به هندپیس‌های دندان‌پزشکی با سیستم Borden
رئیس اداره واردات تجهیزات و مواد دندان‌پزشکی سازمان غذا و دارو خبر داد:
عدم ارائه مجوز به هندپیس‌های Low و High Speed دندان‌پزشکی که از سیستم Borden استفاده می‌کنند

دکتر گلابگیران رئیس اداره واردات تجهیزات و مواد دندان‌پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: به دلیل عدم کنترل عفونت در استفاده از هندپیس‌های Low و High Speed دندان‌پزشکی که دارای سیستم Borden (فاقد مسیر خروجی هوای برگشتی از دهان بیمار به داخل یونیت دندان‌پزشکی) می‌باشند، این اداره کل حدود یک‌سال و نیم است که مجوزی برای تولید یا واردات آنها صادر نمی‌کند.
لذا کلیه مراکز درمانی می‌بایست هر چه سریع‌تر نسبت به جمع‌آوری این سیستم اقدام نمایند و به‌جای آن از هندپیس‌هایی استفاده کنند که دارای سیستم Midwest باشند.

دکتر گلابگیران تاکید کرد تولیدکنندگان و واردکنندگان یونیت دندان‌پزشکی هم موظف به ارائه سیستم Midwest در یونیت‌های خود می‌باشند.

ادامه مطالعه

علیرضا عباسی منتخب صنف تجهیزات و مواد دندانپزشکی شد
اعضاء محترم صنف با حضور حداکثری خود در انتخابات روز 96/11/30برای صنف و اتحادیه دندانپزشکی خود تصمیم گرفتند تا منتخبین آنها با اتحاد و همبستگی امور مرتبط با صنف را عهده دار شوند.

انتخابات در خیابان آزادی تهران مقابل دانشکده دامپزشکی برگزار گردید.
انتخابات از ساعت 10 الی 14 به طول انجامید و راس ساعت 14 نسبت به شمارش و اعلام نتایج اقدام گردید که نتیجه انتخابات به شرح ذیل است:
جناب آقای رضا کلانتری
جناب آقای حسین شجاعی
جناب آقای سیدمجید حسینی
جناب آقای فریدون سلامی فر
جناب آقای علیرضا عباسی
و بازرس هیئت مدیره جناب آقای امیر طرخورانی
مدیریت محترم شرکت آزاد تجارت پارس جناب آقای مهندس علیرضا عباسی جزء منتخبین صنف دندانپزشکی شدند. با آرزوی موفقیت روز افزون ایشان

ادامه مطالعه